NATO juubelikohtumisel kinnitati alliansi tugevust ja solidaarsust

Tänasel  NATO 70. juubelit tähistaval ministrite kohtumisel Washingtonis räägiti NATO tulevikust ja muutuvast julgeolekuolukorrast, sealhulgas Venemaast ning INFi leppe rikkumise mõjudest. Liitlased avaldasid toetust Ukrainale ja Gruusiale ning kiitsid heaks Musta mere julgeolekut toetavate  abinõude paketi.  See tähendab muuhulgas ühiseid õppusi Ukraina ja Gruusia laevastikega koostöövõime parandamiseks. Juba praegu teostavad mitmed liitlased õhuturvet Musta mere piirkonnas. Kohtumisel tõdeti, et NATO on tugev, ühtne ja edukalt kohanev kaitseorganisatsioon, mis on hästi teeninud oma liitlaste huve ja aidanud kaasa transatlandilisele julgeolekule – alliansi ühtsus aitas lõpetada külma sõja ja tagada rahu Balkanil. Uute NATO liikmete ühinemine tõi aga miljonite eurooplaste jaoks kaasa stabiilsuse ja turvalisuse. Asekantsler Paul Teesalu sõnul peab allianss edasi töötama selle nimel, et NATO suudaks ennetada kõiki tänaseid ja uusi julgeolekuohte ja hoida inimeste turvalisust – olgu need seotud tehnoloogiliste uuendustega, kliimamuutustega, küber- ja hübriidohtude või terrorismiga. Olukorras, kus seisame silmitsi ettearvamatu ja keerulise julgeolekuolukorraga, on oluline, et liitlased täidaksid endale võetud kohustust tõsta oluliselt kaitsekulutusi aastaks 2024 ning arendada võimet panustada NATO operatsioonidel ja missioonidel. Räägiti veel terrorismivastasest võitlusest. Rõhutati, et oluline on jätkata ISILi vastast tegevust Süürias ja Iraagis. Nenditi, et kuigi ISIL on kaotanud oma territooriumi, on terrorirünnakute oht endiselt suur. „Oluline on tuvastada konfliktipiirkonnast lahkuvad terroristlikud välisvõitlejad ja takistada ISILi rakukeste levimist. Lisaks sõjalistele operatsioonidele on oluline  tõkestada terrorismi rahastamist ja aidata kaasa konfliktijärgsele ülesehitustööle,“ sõnas Teesalu. Tõdeti, et INFi lepingu säilitamine  ei ole võimalik ilma Venemaa tagasi pöördumiseta lepingu täitmise juurde. Kuna see ei ole praegu kuigi tõenäoline, tuleb juba valmistuda ka INFi leppe järgseks olukorraks. Edasi tuleb minna NATO kaitse- ja heidutusvõime kohandamisega, et jätkuvalt tagada liitlaste julgeolek. Eesti delegatsiooni juht Paul Teesalu tänas oma sõnavõtus liitlasi toetuse eest Eestile ja kinnitas jätkuvat pühendumust alliansile. „Liitlasväed Eestis on kinnitus NATO solidaarsusest,“ ütles ta.  Fotod (NATO): https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576775... Lisainfo: Inga Bowden välisministeerium peadirektor avalike suhete osakond +372 52 81 467 Teate edastas: Liisa Toots välisministeerium avalike suhete osakonna meedianõunik e-post: liisa.toots@mfa.ee Kõik uudised

NATO juubelikohtumisel kinnitati alliansi tugevust ja solidaarsust

Tänasel  NATO 70. juubelit tähistaval ministrite kohtumisel Washingtonis räägiti NATO tulevikust ja muutuvast julgeolekuolukorrast, sealhulgas Venemaast ning INFi leppe rikkumise mõjudest. Liitlased avaldasid toetust Ukrainale ja Gruusiale ning kiitsid heaks Musta mere julgeolekut toetavate  abinõude paketi.  See tähendab muuhulgas ühiseid õppusi Ukraina ja Gruusia laevastikega koostöövõime parandamiseks. Juba praegu teostavad mitmed liitlased õhuturvet Musta mere piirkonnas.

Kohtumisel tõdeti, et NATO on tugev, ühtne ja edukalt kohanev kaitseorganisatsioon, mis on hästi teeninud oma liitlaste huve ja aidanud kaasa transatlandilisele julgeolekule – alliansi ühtsus aitas lõpetada külma sõja ja tagada rahu Balkanil. Uute NATO liikmete ühinemine tõi aga miljonite eurooplaste jaoks kaasa stabiilsuse ja turvalisuse.

Asekantsler Paul Teesalu sõnul peab allianss edasi töötama selle nimel, et NATO suudaks ennetada kõiki tänaseid ja uusi julgeolekuohte ja hoida inimeste turvalisust – olgu need seotud tehnoloogiliste uuendustega, kliimamuutustega, küber- ja hübriidohtude või terrorismiga. Olukorras, kus seisame silmitsi ettearvamatu ja keerulise julgeolekuolukorraga, on oluline, et liitlased täidaksid endale võetud kohustust tõsta oluliselt kaitsekulutusi aastaks 2024 ning arendada võimet panustada NATO operatsioonidel ja missioonidel.

Räägiti veel terrorismivastasest võitlusest. Rõhutati, et oluline on jätkata ISILi vastast tegevust Süürias ja Iraagis. Nenditi, et kuigi ISIL on kaotanud oma territooriumi, on terrorirünnakute oht endiselt suur. „Oluline on tuvastada konfliktipiirkonnast lahkuvad terroristlikud välisvõitlejad ja takistada ISILi rakukeste levimist. Lisaks sõjalistele operatsioonidele on oluline  tõkestada terrorismi rahastamist ja aidata kaasa konfliktijärgsele ülesehitustööle,“ sõnas Teesalu.

Tõdeti, et INFi lepingu säilitamine  ei ole võimalik ilma Venemaa tagasi pöördumiseta lepingu täitmise juurde. Kuna see ei ole praegu kuigi tõenäoline, tuleb juba valmistuda ka INFi leppe järgseks olukorraks. Edasi tuleb minna NATO kaitse- ja heidutusvõime kohandamisega, et jätkuvalt tagada liitlaste julgeolek.

Eesti delegatsiooni juht Paul Teesalu tänas oma sõnavõtus liitlasi toetuse eest Eestile ja kinnitas jätkuvat pühendumust alliansile. „Liitlasväed Eestis on kinnitus NATO solidaarsusest,“ ütles ta. 

Fotod (NATO): https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576775...


Lisainfo:
Inga Bowden
välisministeerium
peadirektor
avalike suhete osakond
+372 52 81 467

Teate edastas:
Liisa Toots
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
e-post: liisa.toots@mfa.ee